14°C bezchmurnie

Tydzień Francuski na Ursynowie

Imprezy, Tydzień Francuski Ursynowie - zdjęcie, fotografia

W najbliższą niedzielę, 15 października rozpocznie się Tydzień Francuski na Ursynowie. Kraj ten został wybrany w wyniku sondy przeprowadzonej na wiosnę wśród mieszkańców dzielnicy. Mieszkańcy Ursynowa uznali, że to Francja, kraj o bogatej kulturze, tradycji, historii i jednej z najlepszych kuchni na świecie, ma być bohaterem tegorocznego tygodnia narodowego. Wydarzenie ma charakter kulturalnego święta i jest adresowane nie tylko do mieszkańców Ursynowa, ale do wszystkich, którzy interesują się oraz cenią bogactwo i różnorodność kultury kraju nad Sekwaną.

Organizatorzy - Urząd Dzielnicy Ursynów, przygotowali szereg atrakcji m. in. projekcje filmowe, koncerty, prelekcje. Wśród nich maraton filmowy, w przerwie którego widzowie zostaną zaproszeni na typowy francuski poczęstunek z winem i serami.

Nie zabraknie koncertów francuskich piosenek o miłości. Jan Jakub Należyty przypomni przeboje z repertuaru klasyków piosenki francuskiej, między innymi Georges’a Brassensa, Jacques’a Brela i Charles’a Aznavoura podczas koncertu “Przeboje piosenki francuskiej”. Wielbiciele talentu Dalidy będą mieli okazję obejrzeć filmowy portret tej niezwykłej artystki i równie niezwykłej kobiety, a także wziąć udział w koncercie „Dalida – pieśń miłości – chant d’amour” w 30. rocznicę jej śmierci. Innej ikonie francuskiej piosenki Edith Piaf zostaną poświęcone dwa wieczory: muzyczna opowieść o kobiecie, która osiągnęła artystyczną nieśmiertelność „Mon amour – piosenki i opowieść o Edith Piaf” oraz spektakl „Trzy razy Piaf”. A zwieńczeniem francuskiej muzycznej uczty będzie koncertowe wykonanie operetki Jacques’a Offenbacha “Orfeusz w piekle” w wykonaniu śpiewaków Teatru Muzycznego Arte Creatura.

Ciekawa spotkanie na pewno czeka uczestników dyskusji wokół książki Joanny Nojszewskiej Klucz francuski. Dziennikarka, redaktorka działu kultury miesięcznika „Twój styl” prezentuje rozmowy z Polakami, którzy dzielą się z autorką opiniami o Francji, kraju, który jest im bliski i, z którym związali swój los.

Wreszcie, w ramach Wolnego Uniwersytetu Ursynowa, który właśnie rozpoczął nowy rok akademicki, będzie można wysłuchać dwóch wykładów: „Francja – elegancja. Krajobrazy od Alp po Morze Śródziemne” oraz „Platerowe imperium – firma rodziny Fraget”.

Tylko te niektóre przykłady dają wyobrażenie o tym jak niezwykłe atrakcje czekają uczestników Tygodnia Francuskiego na Ursynowie.

Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny, jednak na część z nich obowiązują karty wstępu.

 

 


 


Tydzień Francuski na Ursynowie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się