14°C bezchmurnie

Budowa południowej obwodnicy rusza. Są pierwsze zarzuty ze strony ratusza.

Urzędnicy ratusza mieskiego mają zarzuty do projektu tunelu obwodnicy południowek

Długo wyczekiwana obwodnica już coraz bliżej, ale są i problemy. Urzędnicy prezydenta miasta poinformowali, że zgłoszą do ministra infrastruktury odwołanie w sprawie braku filtrów u wylotów tego tunela. Oświadczyli, że ich głównym zadaniem jest dbanie o interesy mieszkańców miasta oraz że brak filtrów spowodowałby duże zanieczyszczenia powietrza, co jest sprawą niedopuszczalną.

28 grudnia 2017 roku wojewoda mazowiecki Zbigniew Sapiera podpisał ostatnie pozwolenie na budowę tunelu na Ursynowie, który będzie częścią południowej obwodnicy. Długo wyczekiwana obwodnica już coraz bliżej, ale są i problemy. Urzędnicy prezydenta miasta poinformowali, że zgłoszą do ministra infrastruktury odwołanie w sprawie braku filtrów u wylotów tego tunelu. Oświadczyli, że ich głównym zadaniem jest dbanie o interesy mieszkańców miasta oraz  że brak filtrów spowodowałby duże zanieczyszczenia powietrza, co jest sprawą niedopuszczalną.

Walka o filtry około Skarpy Warszawskiej oraz za skrzyżowaniem ul. Płaskowickiej z ul. rtm. Pileckiego była inicjatywą mieszkańców Ursynowa. W październiku złożyli oni podanie do Rady Warszawy w sprawie instalacji filtrów w celu uniknięcia zanieczyszczeń. Urzędnicy obiecywali mieszkańcom, że filtry zostaną usytuowane przy wylotach, natomiast Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uznała, że według ich obliczeń taka potrzeba nie istnieje. Zamiast zaproponowali monitoring ilości zanieczyszczeń przez rok od otwarcia tunelu. W wypadku, gdy jednak po roku obserwacji ilość spalin będzie powyżej normy, to filtry od razu zostaną zainstalowane w wyznaczone miejsca, gdyż po zakończeniu budowy miejsca dla tych filtrów i tak zostaną pozostawione.

Według Zbigniewa Sapiery chęć odwołania do ministerstwa infrastruktury przez urzędników miasta jest zupełnie bez sensu, ponieważ sprawa z filtrami od dawna już została załatwiona a czas monitoringu spalin przed ewentualną instalacją filtrów został specjalnie skrócony z trzech lat do jednego roku, żeby cały proces nie ciągnął się latami. Wojewoda uważa, że cały szum stworzony przez urzędników ratuszy miejskiej jest związany z rokiem wyborczym. Oświadcza on, że samorząd chce pokazać, jak dba o zdrowie mieszkańców oraz to, jak wojewoda – nie dba.


ursynów, południowa obwodnica, tunel obwodnicy południowej, ratusz miejska, wojewoda mazowiecki, zbigniew sipiera, filtry, zanieczyszczenia, prezydent m.st. warszawa - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się